Ankara vizesi hakkinda hersey

Just another WordPress.com weblog

Ankara Anlasmasi Yazi Dizisi -1-


ankara anlasmasi

ankara anlasmasi

Ankara Anlaşması Vizesi hakkında -1 –

Bu hafta sizlere, daha önce de bahsetmiş olduğum bir konu hakkında detaylı bilgi vermek için bir yazı dizisinin ilk bölümüne başlıyoruz. Daha önce de bahsettiğim ve basından da sıkça duyduğunuz gibi, Avrupa Birliği’ne adaylık sürecinde, Türkiye ile yapılan bir anlaşma olan Ankara Anlaşması’na bağlı olarak, Avrupa Birliği ülkelerinde çalışma ve oturma hakkına sahip olabiliyorsunuz. Tabiki, bunun çeşitli şartları ve kurallar mevcuttur.

İngiltere`de Türk işçilere tanınan hakların yanı sıra, Ankara Antlaşması’nın ve onun ek protokolünün Türk vatandaşlarına İngiltere`de çalışma, iş kurma ve sürekli kalma hakkı tanıyan bir diğer boyutu, yargı kararlarıyla oluşmuştur. Hatırlarsanız sizlere daha önce de bir kaç önemlli davadan bahsetmiştim ki, bu davalar İngiltere ile Türkiye arasında Ankara Anlaşması’nın uygulanışı konusunda önemli bir dönem noktasını oluşturmaktadır. Bu yargı kararlarının arkasından, İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeler sonrasında, Türk vatandaşları kendilerine tanınan bu ayrıcalıklı durumdan faydalanmak suretiyle İngiltere`de çalışarak ve kendi işlerini yapmak suretiyle kalabilecekleri ve yaşamlarını sürdürebilecekleri gibi, şartları yerine getirdikleri tarihte Britanya vatandaşlığını da elde edebilmeye hak kazandılar.

İngiltere`ye gelip çalışarak, kendi işlerini kurarak yani serbest meslek sahibi olarak, ya da o an da işletmekte bulundukları bir işyerini devralmak veya ortak olmak suretiyle, İngiltere`de yaşam sürdürmek isteyen Türk vatandaşları için bu ülkenin vatandaşlığını alma imkanı bile tanınıyor.

Yani, özetle, Türkiye`nin devletler hukuku düzeyinde Avrupa Birliği’ne üye olmasını beklemeksizin, bir Türk vatandaşı, birey olarak Avrupa Birliği’nin bir vatandaşı olmak istiyorsanız, bu anlaşmanın hükümlerine dayanmak suretiyle İngiltere`de çalışmak suretiyle bu ayrıcalıktan faydalanabilirsiniz.

Kaynak : http://www.afyonhaber.com/?sayfa_id=1&haber_id=5925&h_k_id=21

Reklamlar

Haziran 25, 2009 - Posted by | Ankara anlasmasi haberler | , ,

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: