Ankara vizesi hakkinda hersey

Just another WordPress.com weblog

Ankara Anlasmasi Yazi Dizisi -2-


ankara anlasmasi  kimler basvurabilir

ankara anlasmasi kimler basvurabilir

Ankara Anlaşması hakkında- 2

Geçtiğimiz hafta başlamış olduğumuz yazı dizinin bu ikinci haftasında, Ankara anlaşmasından kimlerin faydalanabileceği konusunda yazacağım.

Daha önce de belirttiğim üzere, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyeliğini beklemeksizin Türk vatandaşı, her hangi bir birlik ülkesinde iş kurma ve bu sayede orada çalışma hakkına da sahiptir dedik. Fakat tabiki de bunun belirli şartları bulunmaktadır.

Bütün Türk vatandaşları, serbest meslek sahibi olarak kendi işini yapmak üzere, belirli düzenlemelere ve kanunlara uyumululuk çerçevesinde birlik ülkelerinde çalışma vizesine başvurabilir. Hali hazırda birlik ülkesinde, turist, öğrenci veya Au-Pair vizesi ile bulunan vatandaşlarımız direk olarak Birlik üyesi devletin İç işleri Bakanlığı’na başvurup Ankara Anlaşması maddelerinden faydalanmak istediğini belirtebilir. Peki bu başvurular Türkiye’de ikamet eden vatandaşlarımız tarafındai ülkemiz sınırları içerisindeki Konsolosluk ya da büyükelçiliklere yapılabilir mi ?.

Daha önceki yazılarımda da belirttiğim üzere, bu konunun gidişhatını, önemli bir dönüm noktası olan Tüm ve Darı davaları belirlemiştir. 2007 yılı içerisinde sonuçlanan davadan çıkan karar sonucunda, Türk vatandaşları Türkiye devleti sınırı içerisinde bulunan Birlik ülkelerinin konsolosluk ya da büyükelçiliklerine başvurarak çalışma vizesine başvurabileceklerdir.

Bu bağlamda baktığımızda, Ankara Anlaşması’nın ayrıcalıklarından yararlanmak için, o ülkede hali hazırda ikamet etmeye gerek yoktur ve Türkiye sınırları içerisinde de serbest meslek olarak kendi işinizi Avrupa Birliği ülkelerinden birinde sürdürmek istediğinizde de bu ayrıcalıklardan yararlanabilirisniz.

Kaynak : http://www.afyonhaber.com/?sayfa_id=1&haber_id=5925&h_k_id=21

Haziran 25, 2009 - Posted by | Ankara anlasmasi haberler | , ,

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: