Ankara vizesi hakkinda hersey

Just another WordPress.com weblog

Ankara Anlasmasi Yazi Dizisi -3-


ankara anlasmasi vizesi

ankara anlasmasi vizesi

Ankara Anlaşması hakkında- 3

Bu hafta yazı dizimizin üçüncü bölümünü oluşturan Ankara Anlaşması için başvuru şartlarını tartışacağız. Daha önce de bahsettiğim üzere, 2007 yılından itibaren, Türkiye sınırları içerisinde yaşayan vatandaşlarımız da artık Ankara Anlaşması ayrıcalıklarından faydalanarak, birlik ülkelerinde serbest meslek olarak kendi işlerini yapmak için çalışma vizesine başvurabileceklerdir.

Peki nedir bunun şartları ?.

Avrupa Birliği ülkelerinde yeni bir iş kurmak veya serbest meslek sahibi olarak çalışmak için; kendi işinizi kurup yürütmenize yetebilecek kadar parayı temin edebilmeniz ve bunu birlik ülkesine götüreceğinizi göstermeniz, yapacağınız veya kuracağınız işin gerçekçi olarak sizi ve varsa size bağlı olarak yaşamlarını sürdüren aile üyelerini geçindirecek oranda olması gerekmektedir. Bunun amacı ise birlik ülkesinde maddi açıklıktan dolayı, kişiyi iş aramaya itmemesi gerekmektedir.

Ya da hali hazırda bulunan bir işyerini devralıyorsanız veya ortak olarak giriyorsanız, isletmenize yatıracak paranın teminatını vermeniz ve bunu ülkeye götüreceğinizin garantisini vermeniz gerekmektedir. Devralacağınız yeni işiniz dolayısıyla oluşabilecek sorumluluklarınızı, maddi anlamda karşılayabilecek durumda olmanız ve tabiki bunu belgelemeniz de gerekmektedir. Ayrıca devraldığınız işten size düşen kar payının sizin ve sizinle beraber yaşayanların geçimini sağlayabilecek miktarda olması da gerekmektedir. Bütün bunları gerçekleştirirken, işinizde veya devraldığınız işte, aktif olarak işletmede rol oynamanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra bir başka gerekçe de, yapacağınız iş ya da sunacağınız servislere ülkede ihtiyaç ve açık olduğunu göstermeniz gerekmektedir, yapacağınız başvuruda. Ve tabiki eğer bir işletmeyi devir alıyorsanız bu işletmenin geçişe dair muhasebe kayıtları da başvurunuzu etkileyecek belgelerden bir kaçı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Haziran 25, 2009 - Posted by | Ankara anlasmasi haberler | , ,

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: