Ankara vizesi hakkinda hersey

Just another WordPress.com weblog

Ankara Anlasmasi Yazi Dizisi -5-


ankara-anlasmasi-vizesi

En son, Ankara Anlaşması ayrıcalıklarından faydalanmak istdediğmiz ülkenin, dilini bilmemizin gerekip gerekmediğini sizlerle paylaşmıştım. Bu hafta , eğitim seviyesi, sermaye miktarı gibi soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağım.

Daha önceki haftalarda bahsettiğim gibi, Ankara Anlaşması kapsamında, Avrupa Birliği ülkelerinde, iş yeri açmak sureti ile ya da hali hazırda var olan bir işyerine ortaklık durumunda, o ülkede yaşama ve çalışma hakkına sahip olabildiğinizden bahsetmiştim.

Bu konuda akıllara takılan bir diğer önemli konu ise, başvuru yapan kişinin her hangi bir eğitim düzeyinde olmasının gerekip gerekmediğidir. Bunun cevabı ise, hayır gerekmemektedir. Bu hususta, tek önemli olan, kuracağınız iş ile ilgili gerekli kualifikasyonlara, sertifikalara ve eğitime sahip olduğunuzu ispatlamanız gerekmektedir. Örneğin temizlik firması kuracak olan kişinin, üniversite mezunu olması şartı gibi bir konu söz konusu değildir. Ancak mimarlık firması kuran bir kişinin tabi ki de mimarlık fakültesini bitirmiş, bir mimar olması gerekmektedir. Bunun gibi hususlar gözönünde bulundurularak, kişiye uygun meslek dalı başvuruları da seçilir.

Diğer bir konu ise, bu başvuruyu yaparken her hangi bir sermaye limiti olup olmadığıdır. Bunun cevabı da hayır yoktur. Ankara Anlaşması kapsamında, iş yeri açmaya ya da ortak olmaya başvuruyorsanız, bu işi kurarken, size para kazandırmaya başlayana kadar olan süre içerisinde, sizin ve yanınızda bulunan yakınlarınızın geçimlerini sağlayacak kadar paraya sahip olmanız yeterlidir. Onun dışarısında extra bir para güvencesi istenmemektedir.

Kaynak : http://www.afyonhaber.com/?sayfa_id=1&haber_id=6726&h_k_id=21

Reklamlar

Haziran 25, 2009 - Posted by | Ankara anlasmasi haberler | , ,

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: