Ankara vizesi hakkinda hersey

Just another WordPress.com weblog

Ankara Anlasmasi yazi Dizisi -6- Sorular


ankara-anlasmasi-sorular

ankara-anlasmasi-sorular

Bu hafta, sıkça sorulan soruları bir kaç küçük detay kapsamında açıklamak istiyorum. Bu soruların ilk başında gelen belki de, AB ülkelerine Ankara Anlaşması’nın getirdiği ayrıcalıklar kapsamında gidip yaşama hakkını kazanmak için, kendi işi yapmanız gerektiğiniz, ya da hali hazırda bulunan bir iş yerine ortak olmanız gerektiğiniz söylemiştik. Bunun nedeni ise, tabiki devlete yük olmayacağınızı ispatlamanız, bu ülkede yaşama giderlerinizi karşılayacak bir işiniz olduğunuzu ispatlamanızdır.


Bunun için herhangi meslek dalları hakkında bir kural yoktur. İster temizlik şirketi kurun, isterseniz de hukuk bürosu. Önemli olan bu iş sayesinde, ülkede yaşadığınız süre içerisinde geçiminizi sağlayacağınız geliri kazanıyor olmanızı ispatlamanızdır. Yani bir işvereninizin olmaması gerekiyor. Buradaki tek neden, varlığınız ile o ülkeye bir yük oluşturmamanızdır. Çünkü Avrupa ülkeleinin bir çoğunda bir çok sosyal haklardan faydalanan vatandaşlar bulunmakla birlikte, bunlara karşılıksız para yardımı yapılmaktadır. Örneğin işsiz kalan bir vatandaşına gerek para yardımı gerekse ev yardımı ve daha bir çok olağan destek sağlanır. Sizin bunlara ihtiyaç duymayacağınızı ispatlamanız gerekmektedir.

Bunun yanı sıra, kendi işinizi çalıştırıp, kazandığınız gelir düzeyinde verginizi de bulunduğunuz ülkeye vermeniz gerekmektedir. Yani ülkenin bütçesine, o ülkenin vatandaşı gibi sizin de katkıda bulunmanız gerekmektedir.

Bu konuda diğer sıkça sorulan bir soru ise, anlaşmanın ayrıcalıklarından faydalanacağınız ülkenin konuştuğu dili bilme zorunluluğuz olup olmamasıdır. Örneğin İngiltere kapsamında Ankara Anlaşması üzerinden çalışma haklarından faydalanmak istiyorsanız İngilizce bilmenize gerek yoktur. Ancak bu konuda da ince bit ayrım noktası mevcuttur. Örneğin, kuracağınız işin İngilizce bilmenizi gerektirmeyecek bir iş alanında olması gerekir. Örneğin bir temizlik firması kurarsanız, bu alanda İngilizce bilme sorunluluğuz yoktur. Ya da bir danışmanlık şirketi kuracaksanız, iletişim üzerine dayalı bu meslekte tabiki de İngilizce biliyor olmanız gerekmektedir.

Kaynak : http://www.afyonhaber.com/?sayfa_id=1&haber_id=6369&h_k_id=21

Haziran 25, 2009 - Posted by | Ankara anlasmasi haberler | , ,

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: