Ankara vizesi hakkinda hersey

Just another WordPress.com weblog

Ankara Antlaşması’ndan kimler yararlanabilir?


Bütün Türk vatandaşları. İngiltere`de serbest meslek sahibi olarak kendi işinizi yapmak istiyorsanız veya bir işyeri almak veya bir işyerine ortak olmak istiyorsanız bu vize türünden faydalanabilirsiniz. Bu haktan yararlanmak için su anda İngiltere`de zaten bir başka vize türüyle de olsa (turist, öğrenci, Au-Pair, vs) bulunmanız gerekmektedir.

Halihazırda İngiltere İçişleri Bakanlığı yalnızca İngiltere`de bulunan Türk vatandaşlarının bu ülke sınırları içerişinde yapacakları başvuruları incelemekte olup, Ankara antlaşmasının hükümlerine ve gereklerine açıkça aykırı şekilde henüz Türkiye`deki büyükelçiliğe ve İngiliz konsolosluğuna yapılan başvuruların bu şekilde incelenmeyeceğini ve Türkiye`den yapılan başvuruların normalde yürürlükte olan kurallar uyarınca inceleneceğini belirtmektedir.

Türkiye den başvuruların bu şekilde incelenmekte bulunması yasalara aykırılık teşkil etmekte olup bu konu henüz mahkemelerin önüne gelmemiştir. Ancak, bu yıl (2006) içerişinde Avrupa Mahkemesinin Tum&Dari davası üzerinde vereceği karar da bu konunun da ele alınması beklenmekte olup bu yıl ortalarına doğru İngiltere Büyükelçiliği ve konsolosluğu da bu tur başvuruları Ankara Antlaşmasının Türk vatandaşlarına tanıdığı ayrıcalıkları dikkate alacak şekilde incelemek zorunda kalabilecektir. Alternatife olarak, Türkiye de bu bağlamda yapılan bir başvurunun bu şekilde reddi sonucu bu ret cevabına karsı itiraz davası yoluna gitmek kaydıyla bu hakkin Türkiye`den başvuru yapacak olan başvuru sahiplerine de uygulanması sağlanabilir. Bunun için bu şekilde yapılacak bir başvurunun İngiltere mahkemeleri önüne getirmek yeterli olacaktır. Henüz böyle bir başvuru söz konusu değildir ancak bunun olması ve bir Türk vatandaşının ret cevabına karsı bu kararı mahkemeden çıkartması an meselesidir. Şayet böyle bir şey olmasa dahi Avrupa Adalet Mahkemesinin bu yıl açıklanması beklenen hükmü bu sorunu da çözüp, Türkiye den yapılacak başvuruların onunu açması beklenmektedir.

Reklamlar

Haziran 28, 2009 - Posted by | Ankara Antlaşması Vizesi arsiv

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: