Ankara vizesi hakkinda hersey

Just another WordPress.com weblog

Ankara Antlaşması vizesi genel bilgi


1963 yılında Türkiye ile Avrupa Birliğinin o zaman ki üyeleri arasında imzalanan ve birliğin genişletilmesi ve Türkiye’nin de birliğe alınmasını öngören Ankara Antlaşmasının imzalanması ile Türkiye ile birlik arasındaki ilişki ağının devletler hukuku düzeyinde başlatılmasıyla birlikte bu tarih itibariyle olan süreçte Türk vatandaşı olan bireylere de birtakım bireysel haklar tanınmıştır.

Tanınan bu bireysel hakların en önemli bölümünü Avrupa`da bulunan Türk vatandaşı işçiler ve onların aile üyelerine ilişkin kurallar ve yargı karaları oluşturmaktadır.

İngiltere`de ise yukarıdaki şekilde Türk işçilere tanınan hakların yanı sıra, Ankara Antlaşmasının ve onun ek protokolünün Türk vatandaşlarına İngiltere`de çalışma, iş kurma ve sürekli kalma hakkı tanıyan bir diğer boyutu yargı kararlarıyla oluşmuştur. Bu yargı kararları İngiltere ulusal mahkemelerinin yanı sıra Avrupa Adalet Mahkemesi tarafından da onaylanmıştır. İşte bu yargı kararları neticesi içişleri bakanlığınca yapılan yeni düzenlemeler ışığında Türk vatandaşları kendilerine tanınan bu ayrıcalıklı durumdan faydalanmak suretiyle İngiltere`de çalışarak ve kendi işlerini yapmak suretiyle kalabilecekleri ve yaşamlarını sürdürebilecekleri gibi, şartları yerine getirdikleri tarihte Britanya vatandaşlığını da elde edebilirler.

İngiltere`ye gelip çalışarak, kendi işini kurarak yani serbest meslek sahibi olarak veya halihazırda işletmekte bulunan bir işyerini devralmak veya ortak olmak suretiyle İngiltere`de yeni bir yasam sürdürmek isteyen Türk vatandaşları için bu ülkenin vatandaşlığını alma imkanı bile sağlayan bu antlaşmanın şartlarının neler olduğunu ve bundan nasıl faydalanılabileceğini öğrenmek isteyenleriniz için aşağıda sormak isteyeceğiniz bütün soruların cevaplarını veriyoruz.

Türkiye`nin devletler hukuku düzeyinde Avrupa Birliğine üye olmasını beklemeksizin siz birey olarak Avrupa Birliğinin bir üyesi, bir vatandaşı olmak istiyorsanız bu anlaşmanın hükümlerine dayanmak suretiyle İngiltere`de çalışmak suretiyle bu ayrıcalıktan faydalanabilirsiniz.

Haziran 28, 2009 - Posted by | Ankara Antlaşması Vizesi arsiv

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: