Ankara vizesi hakkinda hersey

Just another WordPress.com weblog

Vizesiz Avrupa dusuncesi hayal olmaktan çıkıyor mu?


Londra’da faaliyet gösteren Birnberg Peirce avukatlık burosu çalışanlarından İrfan Çangatin milyonlarca Türk’ün umudu haline gelen “vizesiz Avrupa” düşüncesinin hayata gecirilmesi yönünde her gün biraz daha yol alındığını belirtti.

Bir süre önce Türkiye’de Güler Kaşmaz’ın İstanbul’daki İngiliz Başkonsolosluğu’na yaptığı ‘Ankara Anlaşması’ uyarınca vize talebinin kabul edilmesi, Londra’daki avukatlık bürosu tarafından ‘Vizesiz Avrupa yolu açıldı’ olarak basına duyurulmuştu.

Avukat İrfan Çangatin, Türk vatandaşlarına AB’de çalışma hakkı veren Ankara Anlaşması konusunda şu bilgileri verdi:

“Ankara Anlaşması, sadece İngiltere ve Türkiye arasında gecerli bir anlasma değil. 1993’den başlayarak Almanya ve Hollanda gibi Türklerin yoğun yaşadığı ülkelerde Ankara Anlaşması’na dayalı hak talepleri avukatlar aracılığıyla başladı. İlk başvurular ülke hükumetleri tarafından reddedildi. İç hukuk kuralları tükenince de, davalar ’Lahey Adalet Divanı’na (ECJ) taşınmaya başladı.

Örneğin, benim Ankara Anlaşması’na dayanarak yaptığım ilk başvuru 1993/94 yıllarındaydı. İçişleri Bakanlığı (Home Office) basvuruyu reddetti. İngiltere’deki dava yolları tükendi ve dava ECJ’a taşındı. 1994’de bu davanın EJC’da görüleceği günün bir öncesi gün İngiltere İçişleri Bakanlığı davayı kaybedeceğini anlayınca dava sahibine iltica nedeniyle oturum verdi ve dolayısıyla ECJ Ankara Anlaşması başvurusuna bakmadı.

ECJ Ankara Anlaşması ile ilgili olarak bir çok önemli kararlar alarak, anlaşmanın nasıl uygulanması / yorumlanması gerektiğini AT hükümetlerine açıklamaya çalıştı. Başlangıçtaki durum, mahkemenin sunduğu bir orta yoldu: buna göre her ne kadar Türkiye’de yaşayan TC vatandaşlarının Ankara Anlaşması’na dayanarak Avrupa’ya çıkmaları olası değilse de, herhangi bir nedenle ve yasal olarak Avrupa’da bulunan TC vatandaşları bu anlaşmanın hükümlerinden yararlanabiliyorlardı. Bu konudaki en önemli dava ’Savaş’ davası olarak bilinen davaydı.Daha sonra Dari/Tüm davası diye bilinen dava ve bizim firma tarafindan kazanılan Payir davası Ankara Anlasması’nın Ingiltere’de kapsamlı bir sekilde uygulanmasına yol açtı…”

Ankara Anlaşması nedeniyle kazanılan davaların aslında sermayenin Avrupa Toplulugu (Şimdiki adıyla Avrupa Birliği) içinde daha kolay dolaşmasını sağlamaya yönelik uygulamalar olduğunu belirten Avukat İrfan Çangatin, “Bir tek bizim ‘Payir’ davası ile işçiler/çalışanlar lehine bir karar çıktı. Ankara Anlaşması’ndan kaynaklı işçi/emekci haklarını daha da ilerletmeye, yerleştirmeye kararlıyız” diye konuştu.

kaynak :acikgazete

Reklamlar

Haziran 28, 2009 - Posted by | Ankara Antlaşması Vizesi arsiv

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: