Ankara vizesi hakkinda hersey

Just another WordPress.com weblog

Genel bilgiler

Ankara Anlaşması Nedir?

Ankara Anlaşması 1963 yılında dönemin ortak pazarına mensup Almanya, Fransa ve Benelüks ülkeleri ile Türkiye arasında Ankara’da imzalanmıştır. Bu anlaşma, imzalandığı tarih itibarıyla taraf ülkelere mevcut statükoyu koruma garantisi vermektedir. Statükonun korunmasından kasıt, imza tarihinde var olan kanun, yönetmelik ve uygulamaların ilerleyen yıllarda anlaşmaya imza atan ülkelerin vatandaşları için değiştirilmemesidir. Başlangıçta 5 devletten oluşan Avrupa Birliği, İtalya, İngiltere, Danimarka, Avusturya gibi ülkelerin katılımıyla önce 12 devlete, İspanya, Portekiz ve Yunanistan’ın üyeliği ile 15 devlete ve son olarak Malta, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Slovakya gibi ülkelerin katılımıyla 25 devletten oluşan bugünkü son haline gelmiştir.

İngiltere’nin Durumu İngiltere Avrupa Birliği’ne üye olduğu yıl olan 1973’te Ankara Anlaşmasına imza atmıştır. İngiltere bu anlaşmaya imza atarak, 1973’te var olan mevcut statükonun TC Vatandaşları için ilerleyen yıllarda değiştirilmeyeceğini ve bu statükoyu koruyacağını taahhüt etmiştir.

1973’teki Durum Nedir? 1973 yılında İngiltere’deki yürürlükteki kanunlar, yabancıların ülkede işyeri açmasında herhangi bir koşul getirmiyordu. Bir başka deyişle, isteyen herkes İngiltere’de kendi işini kurarak süresiz oturum iznine sahip oluyordu.Bu uygulama 1980’li yıllarda değiştirildi ve İngiltere’de işyeri açmak isteyen yabancılardan 200 bin sterlin sermaye transferi yapması koşulu getirildi.

Türklerin İtirazı

İngiltere’nin 1973’te imza attığı Ankara Anlaşması’ndaki statükonun korunması ilkesi gereği, 1980’li yıllarda getirdiği sermaye transferi koşulunun, TC Vatandaşlarına uygulanamayacağından hareketle, 1999 yılında İngiltere İçişleri Bakanlığı aleyhine dava açıldı. Açılan davayı Türkler kazandı, ancak bakanlık durumu önce Lordlar Kamarasında sonra da Avrupa Adalet Divanı’nında temyiz etti. Son sözü 2002’de Avrupa Adalet Divanı söyledi, anlaşma hükümleri gereği İngiltere’nin Türklerden sermaye transferi şartı aramayacağı ifade edildi. Bir bakıma, İngiltere Ankara Anlaşması’nın gereklerini yerine getirmeye zorlandı.

İngiltere’nin Tutumu

İngiltere, Avrupa Adalet Divanı’nın kararına uyacağını ifade ederek, ülkede yasal vize ile bulunan Türklere Ankara Anlaşması’ndan doğan hakları vereceğini beyan etti. Ancak, aynı hakların sadece İngiltere’de yasal bulunanları değil, İngiltere’de yasa dışı olarak bulunanları ve hatta Türkiye’de bulunan TC Vatandaşlarını da kapsadığı ifade edilerek yeni bir dava açıldı.Açılan davada, İngiltere mahkemeleri Türkleri tekrar haklı buldu. Bakanlık yine dava sonucunu Lordlar Kamarası’nda temyize götürdü. Lordlar kamarası, karar veremediği için davayı Ekim 2004’te Avrupa Adalet Divanı’na havale etmeyi uygun gördü.

Son Durum

· Bugün itibarıyla, İngiltere’de yasal bir vize bulunan her TC Vatandaşı Ankara Anlaşması hükümlerinden yararlanarak, İngiltere’de kendi işini kurabilmektedir.

· İçişleri Bakanlığı, İngiltere’de yasa dışı kalanların başvurularını kabul etmektedir ancak bu durumda olanların yaptıkları başvuruları AAD kararı açıklanana kadar incelemeyeceğini bildirilmiştir.

· Bakanlık, Türkiye’den Ankara Anlaşması vizesi için yapılan başvurularda 1973’teki koşulların uygulanmayacağını, 1993 tarihli yeni yönetmeliklerin uygulanacağını açıklamıştır. Bir başka deyişle, Türkiye’den İngiltere’de kendi işini kurmak üzere başvuranlardan 200.000 Sterlin sermaye transferi şartı aranmamaktadır.

Ankara Anlaşması, size ve bakmakla yükümlü olduğunuz aile bireylerine İngiltere’ye yerleşme ve çalışma olanağı veren, Türkiye ile AB arasında imzalanmış çok özel bir anlaşmadır.İngiltere, bu anlaşma hükümlerini zorunlu olduğu için uygulamaktadır. Bu nedenle, başvuranların dosyalarını isteksizce incelemekte ve en küçük bir hatada red edebilmektedir. Bu nedenle, Ankara Anlaşması için yapılan başvuruların ciddi olması ve konusunda uzman deneyimli bir hukuk firmasının kullanılması çok önemlidir.

Reklamlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: